Committees

International Advisory Committee

  • Gennady N. Kulipanov (chairman), Budker INP, Novosibirsk, Russia
  • Anatoly A. Bataev, NSTU, Novosibirsk, Russia
  • Aleksander Blagov, RNC KI, Moscow, Russia
  • Valery I. Bukhtiyarov, BIC SB RAS, Novosibirsk, Russia
  • Miklhail P. Fedoruk, NSU, Novosibirsk, Russia
  • Heinz-Wilhelm Hübers, German Aerospace Center (DLR) , Köln, Germany
  • Young Uk Jeong, KAERI, Daejeon, Korea
  • Boris A. Knyazev, Budker INP, Novosibirsk, Russia
  • Mikhail V. Kovalchuk, NRC Kurchatov Institute, Moscow, Russia
  • Vladimir V. Kvardakov, RFBF, Russia
  • Yuri N. Kulchin, IACP FEB RAS, Vladivostok, Russia
  • Evgeniy B. Levichev, Budker INP, Novosibirsk, Russia
  • Nikolay A. Mesentsev, Budker INP, Novosibirsk, Russia
  • Alexander K. Muzyrya, VNIITF, Snezhinsk, Russia
  • Sergey G. Ovchinnikov, IP SB RAS, Krasnoyarsk, Russia
  • Eduard Pruuel, IG SB RAS, Novosibirsk, Russia
  • Qin Qing, IHEP, Beijing, China
  • Andrey A. Rempel, ISSC UB RAS, Ekaterinburg, Russia
  • Andrei Rogalev, European Synchrotron Radiation Facility, France
  • Harald Schneider, HZDR, Dresden, Germany
  • Alexander P. Shkurinov, MSU, Moscow, Russia
  • Anatoly A. Snigirev, Immanuel Kant BFU, Kaliningrad, Russia
  • Viktor A. Soifer, SSAU, Samara, Russia
  • Alexander V. Soldatov, SFU, Rostov, Russia
  • Zhao Zhentang, SARI, Shanghai, China

Programme Committee

  • N.A. Vinokurov (chairman), Budker INP, Novosibirsk
  • V.E. Asadchikov, Shubnikov IC RAS, Moscow
  • E.N. Chesnokov, ICKC SB RAS, Novosibirsk
  • N.I. Chkhalo, IMP, Nizhnii Novgorod
  • A.V. Darin, Sobolev IGM SB RAS, Novosibirsk
  • I. Dolbnya, Diamond Light Source, UK
  • B.G. Goldenberg, Budker INP, Novosibirsk
  • V.V. Kriventsov, BIC SB RAS, Novosibirsk
  • V.V. Kubarev, Budker INP, Novosibirsk
  • K.E. Kuper, Budker INP, Novosibirsk
  • V.P. Nazmov, Budker INP, Novosibirsk
  • A.D. Nikolenko (secretary), Budker INP, Novosibirsk
  • V.M. Popik, Budker INP, Novosibirsk
  • E.R. Pruuel, LIH SB RAS, Novosibirsk
  • A.S. Rogachev, ISMAN RAS, Moscow
  • V.N. Shastin, IPM RAS, Nizhny Novgorod
  • L.I. Shekhtman, Budker INP, Novosibirsk
  • A.N. Shmakov, BIC SB RAS, Novosibirsk
  • B.P. Tolochko, ICSSM RAS, Novosibirsk
  • Y.V. Zubavichus, Boreskov IC SB RAS, Novosibirsk
  • K.V. Zolotarev, Budker INP, Novosibirsk

Local Organizing Committee

  • M.V. Kuzin (secretary), Budker INP
  • V.V. Maksimovskaya, Budker INP
  • A.L. Marukov, Budker INP
  • A.A. Prokopenko, Budker INP
  • E.S. Romanenko, Budker INP